22.06.2014 13:07

JANOVICE - OSTRAVICE 2:3 (0:2)

Sestava: Vokal - Pavelec, Žejdlík, Stýskala, Rozkydal (72. Tengler) - Poruba (46. Pospíšil), M. Stonavský, O. Stonavský, Platoš, Kořínek - Slivoník (58. Boháč)

Branky: domácí 73. a 89. -  9. Kořínek, 33. a 62. Platoš

Poslední zápas v sezóně odehráli muži Ostravice v Janovicích. Karty před utkáním byly jasně rozdané. Nikomu už o nic nešlo. Ostravice měla jisté druhé místo, Janovice zase to páté. Člověk by si řekl, že si jen odehrajeme pohodový fotbálek a užijeme si zakončení po úspěšné sezóně. Bohužel domácí, kteří byli nesmyslně přemotivováno, potvrdili roli jednoho z nejtrestanějších týmu soutěže. Ale pěkně postupně. Ostravici chyběla celá řada hráčů, nemá smysl už je jmenovat, končí sezóna a každý toho má asi už dost. Ti co nastoupili se dohodli, že si někteří prohodí své posty a nastoupí na nezvyklých místech. Takže jsme viděli brankářskou jedničku Boháče v útoku, špílmachr týmu Stýskala si zahrál stopera, Platoš se posunul do zálohy a třeba stoper Rozkydal se rozhodl hrát si krajního obránce. I to svědčí o pohodě v týmu, která si chtěla zápas prostě užít. Nemá smysl už řešit, že se nepovedlo postoupit. Ono možná je lepší hrát na špici OP, než paběrkovat v kraji. Příkladem jsou Hukvaldy, které se po roční pauze vrací do přeboru. Vstoupili jsme do zápasu aktivně, střela Platoše z druhé minuty provětrala rukavice domácího brankáře, následky roh poslal náš střelec nad. V 7. minutě se po kombinaci zálohy dostal do úniku Pavelec, postupoval středem sám na branku, ale spíš zazmatkoval a střelou z vápna nadstřelil. V 9. minutě už se ale Ostravice radovala. Série krátkých přihrávek zálohy se dostala až na hranici šestnáctky ke Kořínkovi, který zcela osamocen měl čas zamířit a technickou přesnou střelou k pravé tyči rozveselil hostující diváky. Tento hráč jen potvrdil, že jeho forma rostla ke konci jara zápas od zápasu. Domácí jsme do hry zatím nepouštěli, jen výjimečně se dostali na dostřel ostravické branky. V 13. minutě to mohlo být o dvě branky. Chybu obrany Janovic vystihl M. Stonavský, před brankářem sklepl na Slivoníka, ale na jeho slabší pravou nohu a ten zcela prázdnou branku minul. Kolem dvacáté minuty se začaly Janovice více prosazovat a taky se hra začala i více vyhrocovat. Každý faul či souboj byl ostře kritizován domácími fandy i hráči a to nepřispělo ke kvalitě výroků rozhodčích. V 22. minutě Janovice dokonce daly gól, ale neuznán po skoro dvou metrovém ofsajdu. Janovice nás po půl hodince zatlačili, obrana ale odvracela co mohla a v 33. minutě jsme po krásné akci a protiútoku skórovali. Uzdravený O. Stonavský zakombinoval s Kořínkem, ten geniálně lobem přehodil obranu na nabíhajícího Platoše a náš kanonýr se v takových situacích málokdy mýlí. Razantní střelou pod břevno posílá Ostravici do zatím zaslouženého vedení 2:0. Janovice poté začaly dělat zbytečné provokace a fauly a tím zápas vypadal, jak kdyby se hrálo o postup či sestup. Rozhodčí jim rozdal pár žlutých domácím za řeči a protesty. Klíčový moment utkání přišel v 41. minutě. Přehráli jsme zálohu Janovic, rychlý Pavelec utíkal do otevřené obrany domácích, natož domácí hráč ho za jasným účelem zastavit nesmyslně skluzem zezadu přes kotníky sestřelil. Ještě, že to byl hráč, co už kartu měl, Rozhodčí udělil jen žlutou, ale ta stačila na to, aby domácí dohrávali v deseti. Naštěstí se Pavelec ze zákroku oklepal a nebyl zraněn. Poté se hra ještě více vyhrotila, potyčky hráčů byly skoro po každém faulu a tak poločas byl hlavně o tom, zchladit hlavy, nenechat se zbytečně vyloučit s trestem do sezóny příští a uvědomit si, o co se tu dneska hraje...

Naštěstí se prakticky celá druhá půle již odehrávala ve výraznějším klidu. Ostravice s hráčem navíc chtěla kontrolovat hru, a tak jsme ze začátku drželi míč prakticky jen my a domácí jen běhali bez něj. V 56. minutě jsme zahrávali přímý kop, Platoš mířil k tyči, ale na stranu gólmana, který bezpečně lapil. Pak kombinoval Kořínek s našim brankářem v útoku Boháčem, našli Platoše, jehož střela šla nad. Svou konečnou 24. branku v sezóně vsítil nejlepší střelec okresního přeboru v  62. minutě. Do otevřené obrany zaútočil Kořínek, Platoš si přihrávku posunul na šestnáctku a přesně zamířil k levé tyči. Vedli jsme stejně jako v Palkovicích minulý týden již 3:0. Poklidný zápas a myšlenky za zakončení nás asi ukolébaly a i když Janovice hráli v deseti, dokázali se dostat zpět do zápasu. V 73. minutě záloha ztratila míč, kapitán domácích na nic nečekal a pěknou křižnou střelou z 25 metrů snižuje. Z pozice stopera si Stýskala moc nezahrál jak je zvyklý, vystřelil si aspoň z přímého kopu v 83. minutě, razantní střela šla nad břevno. Naši poslední šanci v sezóně zazdil Tengler. Míč v 85. minutě k němu propadl po centru do pokutového území, šance ho spíš zaskočila a střela mířila pár centimetrů od levé tyče. Domácí už neměli co ztratit a dali do útoku opravdu vše a to se jim vyplatilo minutu před koncem řádné hrací doby. Střelu nedokázal udržet Vokal před čarou a po zmatcích, zda branka byla a nebyla, ji hlavní správně uznal. Na víc už do ale nebylo, závěrečný roh Ostravice odvrátila do bezpečí a my si připisujeme poslední tři body v sezóně. Celkem jsme jich získali 58, z toho na jaře 28. Ještě jednou děkujeme všem a věříme, že další rok bude třeba ještě úspěšnější.

Názor diváka: Jsem rád, že i když o nic nešlo, vyhráli jsme a už tak parádní bodový zisk jsme ještě navýšili. Osobně jsem po podzimu věřil, že první místo udržíme, ale Smilovicích, které na jaře vyhráli vše, asi konkurovat nešlo. Tímto jim gratuluju k postupu. Nám okolnosti nepřály, letos druhý tým zůstává, tam kde je. Nevadí, pokud udržíme klíčové hráče na hostování, (konkrétně myslím Platoše, Třeštíka a Kořínka) doplníme třeba o jednoho dva nové, tak tento tým má budoucnost. Fotbalové vyrostl, prakticky ve všech utkáních jsme to byli my, kdo chtěl hrát fotbal, a to že se některé zápasy výsledkově nepovedly, to je fotbal, rozhodují maličkosti. Ještě jednou díky všem hráčům a také díky všem návštěvníkům webu či naší stránky na facebooku. Tak razantní zájem a vysoký počet návštěv jsem ani já sám nečekal...