23.05.2013 17:30

OSTRAVICE - ŘEPIŠTĚ 5:3 (1:1)

Sestava: Boháč - Faldyna (45. Poruba), Rozkydal, Žejdlík - M. Stonavský, Stýskala, Stonavský O., Přasličák, Pavelec - Platoš (83. Platoš), Kurečka (73. Slivoník)

Branky: 43., 81. Stonavský M., 55. Stonavský O., 74., 91. Slivoník

V nezvyklý termín nastoupila Ostravice v čtvrtek v podvečer proti celku Řepiště. Zápas byl předehrávkou víkendového kola, jelikož v areálu hřiště bude probíhat pouť. Hosté bojující o záchranu v soutěži v zimní sezóně pod vedením nového trenéra mírně obměnili kádr, my chtěli po dvou zápasové pauze zase bodovat naplno. Ostravici chyběl distancovaný Janošec, Blahuta i Procházka, tak se trenér Vranay bez těchto zkušených hráčů rozhodl hrát na tři obránce a s pětičlenou zálohou posílit střed hřiště. S kolotočemi kolem hřiště začalo utkání oboustranou kombinační hrou, hosté zkoušeli co jim Ostravice dovolí a nutno říct, že naší obranu zaměstnávali rychlými brejky. V 4. minutě netrefují ještě bránu, ale v 11. minutě dostávají naše obránce pod tlak, Pavelec hlavičkou chtěl přihrát brankáři do náruče, jenže neodhadl razanci a míč poslal do protipohybu, útočník Řepišť ještě dohrál brankáře Boháče a my prohráváme vlastním gólem 0:1. Ještě nutno říct, že před touto situací předcházel jasný faul na obránce Rozkydala, který rozhodčí přehlédl. Zaskočená Ostravice hledá na hřišti místo, kudy se dostat do příležitostí, ale Řepiště brání se všemi hráči a vyčkávají na protiútoky. Na kanonýra Platoše přichází série ostrých faulů na žluté karty, po jednom z nich Stýskala jen trefuje zeď s přímého kopu. Držíme míč na kopačkách, snažíme se nabízet a hrát fotbal, ale Řepiště přerušují každý náš náznak. V 33. minutě utekl rychlý Pavelec, ale na nadějný střílený centr Platoš nedosáhl. Celý poločas se tedy odvíjel v duchu toho, že hosté nám nedají ani centimetr volného prostoru a my se těžko prosazujeme, po jejich brance od nich žádná šance již nepřišla a když už to vypadalo, že do kabin půjdeme za nepříznivého stavu, centr Pavelce našel hlavu Marka Stonavského a ten po této nenápadné akci doslova dotlačil míč do sítě. Remízovým výsledkem tedy první půle končí, hosté se prezentovali rychlým přechodem do útoku na rychlé útočníky a to nám dělalo celý zápas velké problémy.

Do druhé půle nastoupila Ostravice s vědomím, že bude těžké se prosadit proti skvěle připravenému týmu Řepišť. Naštěstí ale hosté otevřeli hru, začali hrát fotbal a to bylo přesně to, co nám také vyhovuje. Držíme míč na kopačkách, záloha hledá prostory pro útočníky a v 51. minutě páli nebezpečně O. Stonavský. Hned po výkopu brankáře, ale naše obrana chybuje, Rozkydal nemá šanci dohnat šikovného a rychlého útočníka hostí, který lobuje Boháče a posílá hosty znova do vedení. Určitě začátek poločasu, jaký si Ostravice nepředstavovala, ale byli jsme lepším týmem a věřili jsme, že to tam prostě spadne. A tak se i v zápětí stalo. V 55. minutě Stýskala posílá nádherně míč do ulice na Marka Stonavského, ten po zemi centruje na svého bratra Ondru, jehož střela z první z hranice šestnáctky krásně zapadla pod břevno. Po kvalitní a rychlé, přesné akci je srovnáno 2:2. Rychlá odpověď nám dodala další síly a chuť do útočení a kombinace zálohy soupeře přehrávala a vytvářela si další šance. Trochu jsme ale zapomněli na zadní vrátka, přichází velká šance Řepišť, kdy střílel volný hráč, ten ale minul bránu. V 60. minutě po závaru po rohu pálí Žejdlík do brankáře, o něco později gólman hostí vychytává Kurečku i Porubu. Vytváříme velký tlak, ale Řepiště svým rychlým přechodem do útoku jsou také nebezpečné. Po indivuduální akci Stýskaly míří střela mimo bránu a přichází hvězdný tah trenéra. Kurečku střídá v 73. minutě Slivoník, který toho v sezóně odehrál jen celkem asi padesát minut. O minutu později dostává Slivoník do běhu přihrávku od Platoše a v samostatném úniku a se svým prvním kontaktem s míčem chladnokrevně střílí branku a posílá nás poprvé do vedení - 3:2. Přesně takové momenty rozhodujou zápasy. Ostravice se uklidnila, předvádí další pěkné a rychlé kombinace, v 77. minutě postupuje Platoš sám na bránu, střela ale končí vedle levé tyče, Za okamžik trefuje Ondra Stonavský břevno. Hosté odpovídají taky břevnem a hraje se fotbal nahoru dolů. V 81. minutě záloha kombinací přehrává soupeře, nabíhající Marek Stonavský dostává od svého bratra do ulice balón a tváří tvář brankáři zvyšuje svým druhým gólem již na 4:2. Do konce utkání chceme kontrolovat skóre, ale zbytečně darujeme Řepištím další únik a opět rychlý útočník hostí snižuje na 4:3. Dává hostům dvě minuty před koncem naději na bod, ale všechny plány překazil Slivoník, který po dlouhém autu před brankáře do pokutového území na nic nečekal a vystřelil a tím zápas definitivně rozhodl. Vyhráváme tedy 5:3 a oslavujeme skvělý výkon Slivoníka, který během dvaceti minut dvěma góly dá se říct zápas rozhodl. Jen tak dále. Řepiště ale podaly velmi kvalitní výkon, který neodpovídá jejich postavení v tabulce a boj o záchranu by se jich už neměl týkat. Ostravice si výhrou upevnila třetí místo a připravuje se na těžký zápas v Písku...

Názor diváka: Pouťová atmosféra jakoby říkala, pojďme si tento zápas bez nervů užít pěkným fotbalem. A to se přesně stalo. První poločas byl o taktickém výkonu hostů, v druhé půli jsme již ale ukázali svou sílu a vytvářeli jsme kombinacemi velmi pěkné akce. Byla jen otázka času , kdy zápas obrátíme ve svůj prospěch. Navíc tým v této sezóně dokáže trpělivě hrát svoji hru bez ohledu na skóre a minuty do konce, takže není náhoda, že již po několikáté jsme vývoj utkání s přehledem otočili. Osm branek muselo diváky potěšit a nám to spravilo náladu po předchozích nezdarech. Nečekaný tah trenéra vystřídat v pravou chvíli Slivoníka, který nedostával prakticky v sezóně příležitost, vyšel na jedničku. Tento nenápadný hráč vyřešil obě své šance s takovým klidem a přehledem, nad kterým lze jen říci, klobouk dolů...