01.09.2012 17:00

OLDŘICHOVICE - OSTRAVICE 1:0 (0:0)

Sestava: Boháč - Pospíšil (45. Stonavský M.), Rozkydal, Procházka (49. Žejdlík), Faldyna - Šigut (60. Kurečka), Stonavský O., Stýskala, Blahuta- Kowalík, Platoš

Branky:

Ke svému dalšímu zápasu nastoupila Ostravice v Oldřichovicích, které ještě loni hrály 1.B. třídu. V aktuální tabulce se jednalo o zatím poslední tým bez jakéhokoliv bodového zisku, přesto nečekalo naše muže za mírného deště a na kluzkém terénu nic lehkého. Základní sestava byla tentokrát skoro kompletní, chyběl jen Přasličák a konečně se v týmu objevila největší posila v letní přestávce, Petr Stýskala (odchovanec FM, Slovácko, Třinec, nižší rakouské soutěže). Už od začátku utkání bylo na hřišti jen jedno mužstvo - Ostravice. Rychlá kombinační hra po zemi přinesla už v 4. minutě šanci Platoše, který šel sám na branku, ale nedal. To ještě netušil, kolik toho on sám za zápas spálí. Stýskala se ujmul role tvůrce všech kombinací a nápadů a každý mohl vidět, proč hrál daleko vyšší soutěže. Hra se prakticky odehrávala jen na domácí půlce hřiště, Oldřichovice si nevěděly rady a jen nakopávaly míče dopředu, ale pozorná obrana si s nimi poradila. Kolem 20. minuty si Platoš i Stonavský vytvořili zajímavé možnosti ale opět bez úspěchu. V 23. minutě zahrával Stýskala zhruba z 20m přímý kop a míč jen těsně minul pravou tyč. V 28. Stonavský přošel do šestnáctky soupeře, ale střele chyběla potřebná razance. O minutu později zase Platoš v nadějné pozici hlavou netrefil míč a Stonavský hlavou minul. Po půlhodince zahrozili domácí ojedinělým útokem hlavičkou vedle. Ostravice měla hru pod kontrolou, v přehustěné obraně nacházela mezery, ale ve finální fázi chyběl klid v zakončení. V 33. minutě našel Stonavský kolmicí Platoše, který opět ztroskotal na brankáři. Oldřichovice nevěděly kde jim hlava stojí, často museli naše hráče faulovat a Stýskala ležel na zemi za poločas snad 5x bez žlutého napomenutí, na což si bohužel bude muset na takové úrovni zvyknout. Až Šigut v 41. minutě přesvědčil rozhodčího, že kartu po zatáhnutí dresu a následnému sražení by konečně měl dát. V 43. minutě prošel Stýskala přes dva hráče, centroval na volného Platoše, ten ale skluzem netrefil. Ostravice se tedy celý poločas marně pokoušela vstřelit gól, šancí si vytvořila  tak jak snad za všechny předešlé 2 zápasy dohromady a mohla být ráda, že ji v 45. minutě domácí po závaru před naší brankou za nedůslednost nepotrestali.Do kabin se šlo tedy za stavu 0:0, ale kdyby to skončilo 5:0 pro hosty, nikdo z místních by se ani nedivil. Což je obrovská škoda, vzhledem k dalšímu průběhu.

Do druhého poločasu nastoupil poprvé v sezóně Marek Stonavský do zálohy místo nevýrazného Blahuty, který se přesunul na svůj klasický post krajního obráce, kde mu to sedí nejlépe. Času stále zbývalo dostatek a Ostravice pokračovala v kombinační hře a dostávala domácí opět pod tlak. V 48. minutě po krásné kombinaci Kowalík mířil k tyčce, ale těsně netrefil. Jeden z klíčových zlomů v utkání přichází v 49. minutě, bezchybný stoper Procházka musí střídat, a najednou se Oldřichovice dostávaly do snadnějších protiútoků hlavně nakopnutými míčí, se kterými naše obrana měla větší a větší problémy, jako po závaru v 51. minutě, kdy jsme se štěstím neinkasovali. My si vypracovali další šanci v podobě Marka Stonavského, jehož střelu brankář chytil, marným dobýváním obrany nám docházely síly i nápady a po další 100% šanci Platoše a Kowalíka nikdo nevěřil tomu, proč je stav stále 0:0. 15 minut před koncem se hrál fotbal nahoru dolů s tím, že naší záložnící čím dál tím častěji nechávali obránce napospas situaci. Oldřichovice si proto vytvořili tutové šance, kdy nejprve brankář Boháč předvedl parádní zákrok a v 84. minutě domácí minuli prázdnou branku. Místo takticky zvládnutého výkonu nastal v hře chaos a bezhlavé útočení, kterým mohl O. Stonavský sólem z půlky hřiště tváří v tvář brankáři rozhodnout, ale ten ho vychytal. Jak už se zdálo, že utkání skončí nezaslouženou remízou a naší zbytečnou ztrátou, přišla fatální chyba naší obrany, kterou opět záloha nechala na holičkách a domácí v 92. minutě ukončili zápas vstřelením branky a my odcházíme z hřiště z nula body...

Názor fanouška: Článek jsem musel napsat z denním odstupem, aby emoce ustoupily, takže si ani nedokážu představit, co prožívali hráči samotní i s trenérem. Sleduji ostravický fotbal už několik let, ale marně pátrám v paměti po zápase s podobným krutým průběhem. Paradoxně jsme předvedli nejkvalitnější výkon v této sezóně, kterému chybělo jediné - dát jednu branku z těch minimálně 15 šancí, co jsme měli. Hráči se posledních 10 minut nechali strhnout útokem, a taktika s bráněním je moc nezajímala, což je škoda, i ten bod by měl z hřiště soupeře cenu. Bohužel na kdyby se nehraje. Přeju týmu, ať se z toho v týdnu hlavně psychicky dostane, zápasů je ještě dostatek a byla by škoda  si tento jeden maximálně nevydařený zápas dále připomínat, nic se ještě neděje. Bojovná nálada a chuť do fotbalu bude na silnou Bašku třeba ;-)