Marek Stonavský: Jaro bude napínavé až do konce

04.03.2020 10:00

Zimní přestávku si zpestříme na webu dalším rozhovorem. Dnes jsme vyzpovídali našeho fotbalistu, který celou svoji kariéru hraje na Ostravici kde i bydlí se svoji rodinou. Marek Stonavský patří k nejzkušenějším hráčům, hraje zde už neuvěřitelných 25 let a nyní přijal pozvání k rozhovoru. Na podzim byl opět oporou našeho týmu a i když vstřelil jen jednu branku, byla to vítězná a parádní střela do šibenice a pokořila vedoucí tým soutěže Jeseník nad Odrou...

Marku, Nový rok byl opět tady a je tu další zimní příprava, spočítáš, kolikátá to pro tebe už bude a těšíš se na ni?

Ahoj. S fotbalem na Ostravici jsem začínal někdy okolo 9.let, takže to bude 25 sezón !!! Určitě se těším, jen chvíli potrvá než se do toho zase dostanu.

 

Jak ses v kondici udržoval během 3 měsíční přestávky?

Na tuto část roku se každoročně docela těším. Po celém roce fotbalu si tělo trochu odpočine. Chodili jsme s klukama do tělocvičny na fotbálek (Janek, Peter, Patrik, Méďa, Sysel, Matěj atd..). Vždy ve středu, takže aspoň trochu pohybu. No a jinak standardně do fitka trochu se protáhnout..

 

Jako jeden z mála hraješ celý život tady na Ostravici, kde i bydlíš, jak ses vůbec k fotbalu dostal?

Jak jsem psal, okolo 9.roku nás taťka s bráchou vzal na hřiště. Tenkrát tam trénoval žáky pan Rozkydal (dnes už není mezi námi). No a vzhledem k tomu, že taťka je fotbalista a taky v té době kluk na dědině nemohl dělat nic jiného než fotbal anebo hasič, zůstal jsem u fotbalu.

 

Dokážeš shrnout tvoji kariéru na Ostravici, v dorostu si pamatuji, že jsi dokonce chytal v brance?

Vlastně jsem chytal v žácích. Jeden rok jsme byli s Ondrou taky ve Frýdlantě. Tou dobou u nás nebyli starší žáci, tak proto, ale přesně si to už nepamatuji. V dorostu už jsem nechytal. Hrával jsem uprostřed zálohy s Kubou Slivoníkem. V mužích jsem pak hrával na kraji obrany. Pamatuji si jak jsem dostával od Mirka Pospíšila kartáč. Ten si opravdu nebral servítky! :-D

 

V jednom týmu hraješ s bráchou Ondrou, jak bys ho jako fotbalistu popsal?

Brácha je skvělý fotbalista, to víme asi všichni. Má perfektní přehled o situaci na hřišti a je radost s ním hrát fotbal. Vrátil se na Ostravici až do můžu, žáky a dorost strávil ve F-M. Tenkrát jsem byl fakt rád, že si s ním zase zahraju v jednom týmu.

Vraťme se k podzimní části, začneme postupně, jak si viděl to, že po třetím kole jsme měli 3 prohry?

Jo no, z toho neměl radost asi nikdo.

 

Poté se ale povedla udělat série 5 výher z šesti zápasu, co se změnilo k tomuto úspěchu?

Myslím že se sestava konečně stabilizovala, začali jsme všichni pracovat na svých pozicích tak jak jsme měli.

 

Jak si nakonec s podzimem spokojen, dokonce jsme se dostali na čtvrté místo?

Mám z toho radost. Nicméně bych chtěl na kluky trochu apelovat. Docela mě štve přístup některých k tréningu. Trénujeme 2x za týden, chápu že pokaždé to každému nevyjde, ale přijít alespoň jednou za týden snad takový problém není. Když se tam pak ve čtvrtek kolikrát sejdeme ve třech lidech je to ostuda!

 

Na podzim si parádně rozhodl zápas Jeseníkem nad Odrou, v divokém utkání si vstřelil rozhodující branku, jak bys tuto situaci popsal?

Jo to se umístilo pěkně. Lukáš si mě všimnul před šestnáctkou a já to nasměroval do šibenice. Už vidím jak se tváří SYSEL když si to čte :-D (někdy tě to naučím ;-)

 

Poslední dobou střídáš posty, jednou je to střed hřiště, podruhé kraj obrany nebo zálohy, kde se ti hraje nejlépe?

Ten střed mě docela baví. Na kraji obrany jsem se nahrál dost za Mirka Pospíšila, ale v té době to nebylo moc o fotbalu.

 

Už je to skoro 4 roky, co se Ostravice dostala z okresního přeboru do kraje, jak si tehdy ten úspěch vnímal a jaké vidíš rozdíly?

Byla to odměna pro nás všechny, velký podíl na tom měl samozřejmě trenér. Ten rozdíl v kvalitě a rychlosti je znát. Velké plus je taky to, že už se nemusí jezdit ‚do Polska‘.

 

Beru super to, že jsme zatím vždy soutěž v kraji odehráli v pohodě, jak bys porovnal jednotlivé ročníky?

Tak ten první rok byl hodně zvláštní, hlavně první zápas v Kopru – obrovské hřiště, těžký soupeř a skvělý výsledek. První rok se asi nedalo moc počítat s moc dobrým umístěním.

Druhý rok postupoval Fulnek a ten byl bezkonkurenční!

No a loni už ani nevím kdo? (Petřvald). Zato letos je to hodně vyrovnané a to ne jen ve předu tabulky. Bude to dost napínavé až do konce.

 

V týmu už patříš mezi nejstarší, jak to vnímáš?

Všechno mě po zápase bolí, tak to vnímám :-D

 

Tým se před sezónou podařilo trochu posílit mládím, jak bys popsal nové hráče?

Lukáš Kubásek je hodně šikovný fotbalista, fyzicky je na tom moc dobře, do party taky zapadá – za mě paráda! Jeho brácha Michal je dobrý fotbalista. Bylo na něm vidět že mu fotbal chyběl, hodně makal. Škoda jen toho zranění. Mladý Jedla je rychlý, má dobrou kličku, góly mu tam padají. Chybí mu důraz na balónu, měl by trochu přibrat. A taky by mohl trochu víc mluvit :-D

 

Naopak tvůj kolega z práce Radim Přasličák odešel do Kunčic, nějaký komentář?

Tak je to určitě škoda. Zvlášť v této době kdy by se nám každý fotbalista hodil. Důvody nebudu komentovat.

 

Proberme si ještě soutěž, jak se ti líbí novojičínská skupina?

Líbí, týmy jsou kvalitní, dojezdy přijatelné a hřiště na kterých se hraje taky dobré. Rozhodně je to lepší než jezdit do Bukovce nebo Písku (a to mám Bukovec fakt rád).

 

U kterého soupeře se ti hraje nejlépe a u kterého zase naopak nejhůře?

Docela mě mrzí že vypadly Odry, ty měli hřiště fakt pěkné, velké, rovné, kvalitní trávu. Obdobně je na tom Kopřivnice. Tam je teď myslím rekonstrukce, takže jsem zvědav jak to bude vypadat po opravě. Asi nejhůře se mi hraje ve Starém Jičíně. Hřiště není moc kvalitní. Navíc se hraje v neděli. :-( Pak ještě Tichá – to hřiště je fakt shitt.

Osobně tvůj nejpovedenější a nejhorší zápas na podzim?

Nejhorší byl asi ten Jičín, tam se mi hraje fakt špatně. Nejlepší asi pak s Jeseníkem, když se mi podařilo vstřelit vítězný gól s takto kvalitním soupeřem.

 

Letos je skupina velice vyrovnaná, rozdíl mezi prvním a posledním není tak veliký, koho tipuješ na sestup a koho na postup?

Jak říkáš, skupina je vyrovnaná. Postoupit může klidně každý kdo je v první šestici. Za mě to klidně může být Jeseník, nebo Kopřivnice. Podle mého dva letos nejkvalitnější soupeři. Sestup vypadá na Kozlovice, i když nás pěkně potrápily.

 

Když se ohlédneme na fotbal tady na Ostravici, co se tu za ty roky zlepšilo?

Ohromně se zlepšila kvalita hřiště a trávníku. Když si vzpomenu na zápasy za žáky před těmi 20 lety, kdy tráva chyběla v celé šestnáctce na obou půlích. A na půlce v kruhu toho zrovna taky moc nebylo. Byla to tragédie. Docela se povedlo i tréninkové hřiště z umělého povrchu. Teď v zimě se na něm hraje perfektně. Samozřejmě nemůžu zapomenout ani na zázemí, které tady bylo vždy perfektní, nicméně teď je to na naše poměry velice dobré.

 

Kterému profi týmu fandíš a jaký je tvůj hráčský vzor?

Rad se dívám na anglickou ligu. Moc se mi líbí práce Jürgena Kloppa v Liverpoolu. Takže momentálně sleduji hlavně je. Klopp se mi, ale líbil už v Borusii. Hráčský vzor žádný nemám.

 

Máš nějaký svůj opravdu nejkrásnější gól, co se ti kdy podařilo vstřelit?

Já myslím, že to bylo loni proti Raškovicím. Tam jsem to trefil přesně jak jsem to zamýšlel a skončilo to v pravé šibenici.

 

Díky za zodpovězení mých otázek, ať se daří!