Zasloužená týmová výhra

08.09.2012 16:30

OSTRAVICE - BAŠKA 1:0 (1:0)

Sestava: Boháč - Pospíšil (43. Faldyna), Rozkydal, Žejdlík, Blahuta - Stonavský M., Stýskala, Stonavský O., Přasličák - Kowalík (68. Pavelec), Platoš

Branky: 15. Stýskala

 

V druhém domácím zápase přivítal náš celek vždy silnou a nebezpečnou Bašku. Jak je u nás tradicí, opět jsme se nesešli v kompletním složení, tentokrát chyběl Šigut, Kurečka a zkušení Procházka s Janošcem. Přesto jsme chtěli v letním počasí a před solidní diváckou kulisou napravit nepovedený výsledek s minulého kola a ve vyrovnané tabulce si bodově polepšit. Zápas začal hrou mezi šestnáctkami a vzájemným oťukáváním, o první příležitost se snažil v 9. minutě Přasličák, jehož sólo bylo zastaveno držením za dres a žlutou kartou pro hráče Bašky. V 11. minutě si naběhl Marek Stonavský za obranu, dostal přihrávku, ale chyběla mu razance v střele. Hra se postupně přelévala ze strany na stranu, hosté zahrozili nebezpečným protiútokem, ale obránce Pospíšil parádně celý poločas hlídal nějvětší hrozbu Bašky, útočníka Végha, který již pár sezón patří mezi nejlepší kanonýry soutěže, takže ten se do pořádné šance ani nedostal. I to možná zapůsobilo na hráče Bašky, kteří často faulovali i za cenu žlutých karet a nervózním vystupováním mezi sebou se v jejich hře objevovali nepřesnosti. Klíčový okamžik první půle přišel v 15. minutě utkání. Po faulu zahrával exligista Stýskala z 25 metrů přímý kop, opřel se do míče razantní a krásnou střelou, ten se odrazil o pravou tyč angličanem do brány. Jednalo se o zatím nejpěknější Ostravickou branku v této sezóně. Na naše kopačky přišlo uklidnění, zaskočení hosté se nedostali do výrazné příležitosti, jen v 20. minutě přihrávkou za obranu, ale Boháč vyběhl a šanci včas zmařil. Po půlhodince si Baška vypracovala sérii rohových kopů, ale po závaru naše obrana dokázala situaci vyřešit. My jsme si vypracovali kombinační a přesnou hrou příležitosti, jako po akci v 35. minutě kdy Kowalík centroval na volného Platoše, ten hlavou skóroval, ale rozhodčí pro údajný ofsajd, který nebyl, jelikož šel centr ne dopředu ale dozadu, branku neuznal. Pospíšil krom dokonalého bránění si v 37. minutě vyrazil na útočný výlet a vybojoval roh. Pro jeho smůlu si ale poranil patu a musel bohužel střídat v 43. minutě za Faldynu. Blahuta si přebral bránění Végha a svou roli taky zvládl na jedničku. Poté se po jednom centru dostal míč k Přasličákovi, ten ale tutovku z těsné blízkosti nedal. Blahuta pak na půli přerušuje zřejme na žlutou kartu hráče Bašky, ale rozhodčí i přes výrazné protesty hráčů Bašky nereaguje. První půle končí tedy za stavu 1:0, kdy jsme měli hru hlavně z hlediska taktiky pod kontrolou a nepustili jsme soupeře do žádné velké šance.

V druhé půli jsme chtěli vedení udržet či navýšit, ale na druhou stranu důležité bylo také bránit, jelikož nikdo nechtěl opakovat výpadek jak v minulém utkání. Aktivita se nám vyplatila hned na startu v 46. minutě. Bohužel naší střelu, která již míříla do sítě, Platoš netakticky ještě dorážel, ale byl v ofsajdu, takže pro tentokrát správně neuznaný gól. Nevyčítal bych tuto chybku našeho útočníka, důraz a boj o každou příležitost je správný přístup, příště to opět vyjde. Náš tým měl nadále více ze hry, záloha stíhala kombinovat, vymýšlet šance jako střela O. Stonavského těsně vedle, ale i zodpovědně bránit. Hostě se pokoušeli o nepřesné střely z dálky, i přímý kop v 60. minutě zastavila naše dobře postavená zeď. Kolem 70. minuty sice dochází naším hráčům postupně síly, ale bojovností kontrolujeme hru a Baška do tlaku či šance nepouštíme. Krásná akce přišla z naší strany v 80. minutě, útočník Platoš sklepl hlavou míč na volného Přasličáka, ten ale svoji druhou tutovku v zápase bohužel nevyužil. Nakonec se do konce zápasu krom zřejmě vážného zranění hráče Bašky, kterému musely pomoci až na nosítkách, už nic nestalo, a tak po taktickém, bojovném a pohledném týmovém výkonu porážíme Bašku sice nejtěsnějším možným rozdílem, ale zaslouženě, jelikož my měli velké šance i smolně neuznané dva góly, Baška se do tutovky za celý zápas nedostala.

 

Názor diváka: Musím celý tým pochválit za zodpovědný výkon, hráči od obrany po útok dokonale plnili taktické rady trenéra, ten dokázal tým maximálně na zápas připravit a tím jsme se nedopouštěli výrazných chyb či rezignací nad vzniklou situací. Obránci dokázali v pohodě zvládnout útočnou hrozbu Bašky, zkušený Pospíšil do svého střídání podával nadprůměrný výkon, taktéž Blahuta poté. Střed pole záložnící měli pod kontrolou a nevzdávali to i při bránění, což je důležité. Týmovým výkonem a vzájemnou podporou rostl výkon každého jedince, psychika je v fotbale taky důležitá a na minulý nevydařený zápas je zapomenuto. Teď jen vozit body i z hřiště soupeřů, třeba hned za týden v Smilovicích, s tamním béčkem, které ještě loni hrálo Okresní soutěž.